Ako to funguje

Miswak je prírodná zubná kefka s unikátnymi vlastnosťami

Zubná kefka Miswak Organic Stick je vyrobená z koreňa dreviny Salvadora persica a používa sa na čistenie zubov, bielenie zubov a celkovú hygienu ústnej dutiny.

Táto tradičná zubná kefka je prírodná, biologicky rozložiteľná a dokázateľne redukuje zubný povlak.

Za zmienku tiež stojí, že arak (Salvadora persica) pochádza z vyprahnutých púštnych oblastí a jeho pestovanie znižuje dezertifikáciu, t.j. rozširovanie púšte tam, kde nie sú schopné rásť žiadne iné rastliny. To pomáha miestnym komunitám dosiahnúť udržateľný príjem a zároveň chrániť dôležitú súčasť ich kultúrneho dedičstva.

Paličky na ústnu hygienu sa môžu síce na prvý pohľad zdať ako kuriózny nápad, nezlúčiteľný s dnešným moderným životným štýlom. Pred zrodením všadeprítomnej zubnej kefky z plastu bol však obvyklou a užitočnou pomôckou na čistenie zubov. Hoci je stále populárny a obľúbený v oblastiach Stredného východu, obyvatelia západných krajín o ňom zriedka vedia.

Salvadora Persica

Salvadora Persica je rastlina, ktorá rastie v horúcich rovníkových oblastiach, v subtropickom až tropickom pásme, obzvlášť v púštnych údoliach. Je veľmi rozšírená na juhu Saudskej Arábie, v Jemene, Sudáne a Egypte.

Salvadora persica je vzpriamený, stále zelený menší strom alebo ker, zriedkakedy meria v priemere viac ako 30 centimetrov a jeho maximálna výška je 3 metre. Listy sú malé, oválne, hrubé a sukulentné, so silnou vôňou žeruchy alebo horčice. Z dreviny Salvadora persica sa využívajú korene, konáre, listy na konzumáciu a sušenie a tiež plody – jedlé bobule. Pestovatelia tejto dreviny majú vďaka jej užitočnosti možnosť zabezpečiť svoje rodiny v oblastiach, kde skoro nič iné nerastie a zároveň chránia dôležitú súčasť svojho kultúrneho a náboženského dedičstva.

Je to novinka?

Aké sú výhody používania Miswak?

100% prírodný produkt

Bieliaci účinok

Praktický do kabelky

Prospešný pre zuby

Ako chutí miswak?

Čerstvá Salvadora persica má mierne ostrú chuť pripomínajúcu chren či wasabi. Nie je však štipľavá, iba mierne aromatická. Čím je chuť výraznejšia, tým je Miswak bohatší na esenciálne látky.

Tradičný miswak z dreviny Salvadora persica má antibakteriálne účinky, bieliace účinky, zabraňuje usádzaniu zubného povlaku a kameňa, zlepšuje zdravie ústnej dutiny a osviežuje dych. Po stáročia bol miswak známy ako efektívny bojovník proti zubnému kazu a povlaku, ale až v súčasnosti je moderný vedecký výskum schopný ohodnotiť túto prastarú tradíciu.

Používanie miswaku sa vyvinulo samostatne a nezávisle vo viacerých kultúrach

Miswak môže byť dobrou alternatívou klasickej zubnej kefky vďaka finančnej nenáročnosti a ľahkej dostupnosti v oblastiach, kde takéto dreviny rastú. Má množstvo medicínskych vlastností a je dostupný vo väčšine vidieckych oblastí chudobných krajín. Nepotrebuje expertízy ani samostatné zdroje na výrobu. Preto sa odporúča ako dôležitá a efektívna pomôcka pre ústnu hygienu.

Typy miswaku

Kvety sú malé, voňavé, majú stimulačné a mierne laxatívne účinky. Plody – bobule sú drobné, konzumujú sa čerstvé alebo sušené.

Viac informácií

Historické a kultúrne pozadie

Používanie miswaku je zvykom pochádzajúcim už z obdobia pred islamom, bol dodržiavaný starovekými Arabmi na účely dosiahnutia bielych a lesklých zubov.

Viac informácií

Religiózne pozadie

Islam predstavil základnú ústnu hygienu jej včlenením do náboženských praktík. Učí o dôležitosti čistoty tela, tak ako aj čistoty ducha.

Viac informácií

Chemické zloženie miswaku

Prospešné účinky miswaku z dreviny Salvadora persica v súvislosti s ústnou hygienou a zdravím zubov sú spojené s mechanickým používaním.

Viac informácií